پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
 

 چرخ شیرپوینت (SharePoint wheel )

 

معرفی کلی ویژگی های شیرپوینت ( sharePoint )

با توجه به وسعت و عمق پلتفرم شیرپوینت ( SharePoint ) درک تمام کاربرد هایی که شیرپوینت قادر به ارائه آن است وظیفه ای چالش برانگیز است. به علاوه ، درنسخه های پیشین تیم بازار یابی ایده چرخ شیرپوینت (SharePoint wheel  ) ( که به عنوان SharePoint pie نیز شناخته می شود. ) را توسعه داد همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید این چرخ به طور موثری به افراد در جهت فهم شش دسته بندی اصلی کاربرد هایی که  شیرپوینت ارائه می کند که عبارتند از  : سایت ها ، جوامع ، محتوا ، جستجو ، بینش ها و ترکیب ها کمک می کند.
در هر یک از این شش محدوده میزان زیادی از کاربرد ها و جزئیات فنی قرار دارد اما این چرخ چالش درک قابلیت محصول در سطح بالا را قابل مدیریت می سازد. بنابر این برای افرادی که ممکن است تجربه کار با نسخه های پیشین را نداشته باشند کار را با نگاهی به چرخ شیرپوینت آغاز می کنیم.

سایت ها (sites  ) 

سایت های شیرپوینت یک پلتفرم رایج را برای تمامی وبسایت های تجاری شما فراهم می کند. شیرپوینت به کاربر اجازه می دهد تا به سرعت و آسانی یک سایت جدید را با استفاده از مرورگر شیرپوینت برپایه رابط کاربری ایجاد کند و  تا به سرعت پاسخگوی نیاز های کسب و کار باشد. الگو های سایت زیادی در شیرپوینت  بسته به نیاز کاربر موجود می باشند مانند : سایت های تیم ، سایت های مدیریت اسناد ، سایت های جستجو ، سایت های ویکی و غیره. در این سایت ها ، شما می توانید وظایف مهمی را انجام دهید شامل : به اشتراک گذاری اسناد با دانشگاه ها ، کار روی پروژه های تیمی ، انتشار اطلاعات برای مشتریان و ده ها مورد دیگر. سایت ها موتور تکنولوژی پایه در شیرپوینت هستند یعنی مکانی هستند که کاربران برای انجام کارها به آن مراجعه می کنند.

جوامع ( communities )

جوامع شیرپوینتی شبکه های اجتماعی و همکاری را در سازمان فعال می کنند.  شیرپوینت به فرایند کار با یک تیم از افراد در بلاگ ها ، ویکی ها ، اخبار روز ، برچسب زدن ( tagging ) ، سایت های شخصی که سایت من ( my site ) نامیده می شود و بسیاری ویژگی های دیگر کمک می کند. به اشتراک گذاری ایده ها ، یافتن و همکاری با افراد دارای صلاحیت و ارتباط با کارشناسان تجاربی هستند که شیرپوینت به آن کمک می کند.

محتوا ( content )

مدیریت اسناد ،  مدیریت محتوای وب ، مدیریت رکورد ها و...  این محتوا ها مربوط به قابلیت هایی هستند که مورد نیاز هر کسب و کار و سازمان دولتی است.شیرپوینت الگو های سایت و ویژگی هایی را برای هریک از این محدوده های مدیریت محتوا ارائه می کند. شیرپوینت در طول سالها تکامل یافته است تا علاوه بر پشتیبانی از انواع اسناد سنتی مثل مایکروسافت آفیس از فایل های رسانه ای عظیم ، عکس ها ، فایل های PDF و بسیاری دیگر نیز پشتیبانی کند.

جستجو ( search )

شیرپوینت دارای قابلیت جستجو از ابتدای تولید خود بوده است. در بیشتر نسخه های پیشین محصول ، جستجوی شیرپوینت به یک موتورجستجوی پرکاربرد سازمانی تبدیل شده است. جستجوی شیرپوینت به کاربران در یافتن محتوا ، افراد و تنوع گسترده ای از داده های کسب و کار کمک می کند. مرتبط و بودن و دقت اطلاعاتی که به کاربران هنگامی که فرایند جستجو انجام می شود بازگردانده می شود همتراز با هر موتور جستجوی اینترنتی عظیم است. بنابراین ، این ویژگی تجربه ای سریع و ارزشمندی را فراهم می کند که کاربران را قادر می سازد کارهای خود را به نحو موثرتری انجام دهند.

بینش ها ( insights )  ( هوشمندی تجاری )

بینش ها ( که به عنوان هوشمندی تجاری نیز شناخته می شوند. ) امکان دسترسی و ارائه آسان داده های ذخیره شده در پایگاه داده ، لیست های شیرپوینت و صفحات گسترده اکسل را فراهم می سازد. با استفاده از ویژگی هایی مانند سرویس اکسل ، PerformancePoint و SQL Server Reporting integration قابلیت ایجاد و به اشتراک گذاری داشبورد ها و گزارشات را فراهم می کند که به کارگران کمک می کند روند تجارت را بشناسند و برای دستیابی به اهداف و معیار های مشترک و مشخص کردن دقیق اطلاعاتی که برای تصمیم گیری بهتر به آن نیاز دارند با یکدیگر همکاری کنند.

ترکیب ها (  composites )

ترکیب ها برنامه های کاربردی شیرپوینت هستند که داده های کسب و کار را با انواع مختلفی از out of the box tools ، وب پارت ها و روش ها ترکیب می کند تا راهکار های خودکفا ( do it yourself ) ایجاد کند. خدمات دسترسی ، خدمات نمایش ، گردش کار ها و فرم های دیجیتالی بخشی از ویژگی های فراوان شیرپوینت هستند که برای ایجاد برنامه های ترکیبی ارائه می شوند. برنامه هایی که در مدل ترکیبی شیرپوینت جای می گیرند معمولان در عرض چند روز به جای چندین هفته یا چندین ماه ایجاد می شوند و معمولا به کد نیاز ندارند.  این چابکی بخشی از ارزش تجاری شیرپوینت در طراحی سریع ، ایجاد و استقرار راهکار های تجاری است که بازگشت نسبتا فوری سرمایه را فراهم می کند.
 

 

 

 مطالب بیشتر